Jaunumi no VRUA digitālo prasmju apmācību projekta, februāris 2025
Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts.
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Iedvesmas stāsts – RainSisters modes un
dizaina zīmols!
RainSisters ir jauns Latvijā radīts modes un dizaina zīmols, kas specializējas funkcionālu, ūdensizturīgu, vienlaikus siltinātu, bet tajā pašā laikā sievišķīgu mēteļu radīšanā. Mēteļi tiek ražoti no membrānauduma, kas uztur nemainīgu ķermeņa temperatūru, auduma apdruka ir pašu dizains. Unikālo zīmolu dibinājušas Liepājā trīs māsas – Zanda, Zaiga un Zane, apvienojot savas atšķirīgās zināšanas, prasmes un profesionālo pieredzi.
Uzņēmums ir audzis ļoti strauji, sākumā pārdodot vien 45 mēteļus gada laikā, taču šobrīd tādu apjomu iespējams tirgot pat dienas laikā. Iepriekšējā gadā uzņēmuma apgrozījums sasniedza 2,3 miljonus eiro, šogad plānots noslēgt gadu ar 5 miljonu lielu apgrozījumu. Viena no uzņēmuma dibinātājām skaidro, ka par izteiktu veiksmes atslēgu kļuvusi dažādu atbalstu piesaistīšana, tostarp pieteikšanās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inkubatorā, kas sniedza ne tikai finansiālu atbalstu, bet arī vērtīgas konsultācijas un uzraudzību.
Nozīmīgs solis bijis uzņēmuma digitalizācijā un dalība eksporta atbalsta programmā, jo tas ļāvis eksperimentēt ar starptautisku reklāmu un publikācijām sociālajos tīklos. Šobrīd RainSisters produkcija tiek pārdota lielākoties ārpus Latvijas, galvenokārt Eiropā, ASV un Lielbritānijā.
Avots: liaa.gov.lv
SIA “Trempel” – spilgts piemērs, kā ne no kā uztaisīt kaut ko, kas vajadzīgs cilvēkiem ļoti lielos apjomos
Intervijā piedalās:
Aleksandrs Bobrovs
SIA “Trempel”
Uzņēmuma vadītājs
Kāda ir Jūsu pieredze un specializācija vieglās rūpniecības nozarē?
Mani sauc Aleksandrs Bobrovs, es esmu ventspilnieks. Es esmu SIA “Trempel” vadītājs, līdzīpašnieks un arī dibinātājs. Mēs Ventspilī ražojam drēbju pakaramos no pārstrādātiem materiāliem – kartona, koka un plastmasas. Mēs augam un esam viens no lielākajiem vieglās rūpniecības ražotājiem Ventspilī un Kurzemē, jo mums ir eksports, katru mēnesi sūtām aptuveni 10 tūkstošus pakaramos pa visu pasauli, ne tikai Latvijā.
Latvijā ļoti svarīgi ir, lai vieglās rūpniecības nozare tiktu attīstīta, jo šobrīd liela daļa mūsu darbinieku, kolēģu un klientu ir ārzemnieki. Saskaramies ar to, ka mums ir grūti piesaistīt darbiniekus un klientus, ir sarežģīti pasūtīt izejmateriālus – pārstrādātu koku, kartonu, plastmasu, kā arī iekārtu detaļas. Vieglās rūpniecības nozares apģērbu ražotāji Latvijā ir vairāk attīstīti, viņiem ļoti patīk tas, ka var atbraukt pie mums uz Ventspili, lai apskatītu un pataustītu pakaramos, un ātri veikt pasūtījumu.
Kāpēc vieglās rūpniecības nozarē strādājošajiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Jo visu laiku attīstās jaunas tehnoloģijas! Kad es pabeidzu Latvijas Mākslas akadēmiju, tajā laikā bija vieni procesi un viena līmeņa programmas, bet tagad daudz ātrāk viss attīstās, tādēļ ir nepieciešams pastāvīgi mācīties, jo ir jaunas programmas, iespējas. Mēs savā ražošanā izmantojam diezgan daudz programmu, kuras varam izmantot efektīvai ražošanai, piemēram, 3D programmas un iekārtas, CRM sistēmas, mākoņpakalpojumus utt. Tas viss palīdz ražot efektīvāk, ātrāk un lētāk!
Kādas kompetences nozarē ir svarīgākās vadības līmenī?
Man šķiet, vispirms – būt cilvēkam! Vadītājam vajag pašam sevi saprast, redzēt sevi nākotnē, tad ir vieglāk strādāt, tādējādi viņš var dot pozitīvu enerģiju un vīziju par nākotni saviem kolēģiem, savai komandai. Tas palīdz arī attīstīt jaunus produktu modeļus. Starp citu, mūsu klienti jūt, ka man, vadītājam, un manai komandai ir pozitīva enerģija, pat varētu teikt, sinerģija; viņi jūt, ka mums ir lielisks produkts, un viņiem to vajag vēl un vēl.
Kā nozarē tiek ieviestas IT un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Jā, mums ir dažādas IT, arī mākoņi, jo ir daudz iekārtu, kuras vajag savienot savā starpā, ir datori un dažādas programmas, kas savieno mājaslapas, dažādas platformas, saziņas iespējas ar kurjeriem. Izmantojot IT, mums viss ir maksimāli efektīvi uztaisīts, lai procesi būtu automatizēti. Piemēram, klients mums sūta informāciju, logo, mums nepieciešams šo logo ātri saņemt, digitāli izvietot uz pakaramajiem, nosūtīt klientam, tas viss notiek automātiski.
Kāds ir Jūsu redzējums par nozares attīstību nākotnē?
Mēs visi kopā, vieglās rūpniecības nozares ražotāji, izmantojot digitālās un informācijas tehnoloģijas, varam attīstīt nozari nākamajā līmenī. Piemēram, samazināt papīra patēriņu, paātrināt procesus, jo modes nozarē klientiem vienmēr vajag visu ātri saražot, ātri nosūtīt. Digitālās tehnoloģijas palīdz ražot ātrāk, tādējādi tas sekmīgi veicina arī klientu projektus.
Realizēt var pilnīgi visu, problēmu nav, vajag veltīt savu enerģiju, domāt un iet tikai uz priekšu! Man šķiet, ka SIA “Trempel” piemērs ir ļoti spilgts šajā sakarā, jo man izdevās ne no kā uztaisīt kaut ko, ko vajag cilvēkiem ļoti lielos apjomos!
Maya Slavova materiālā “EPALE Resource Kit 2024 Building digital, green, and inclusive futures” skaidro:
“Prasmes, kas nepieciešamas, lai gūtu panākumus, noteiks straujais tehnoloģiju progress, pārmaiņas sabiedrības normās un izmaiņas globālajā darbaspēkā. Lai gan svarīgas ir tādas tehniskās prasmes kā MI prasmes un kiberdrošības izpratne, tikpat svarīgas ir tādas prasmes kā emocionālā inteliģence, pielāgošanās spēja un starpkultūru kompetence.
Lai šajā pasaulē, kas attīstās, pastāvētu arī turpmāk, būtiska ir apņemšanās mūžizglītības jomā. Nākotne pieder tiem, kuri ir ne tikai prasmīgi, bet arī elastīgi, empātiski un spēj sadarboties daudzveidīgā vidē. Koncentrējoties uz šīm galvenajām prasmēm, būsi labi aprīkots, lai orientētos aizraujošajos un neparedzamajos šī brīža un tālāko gadu izaicinājumos.”
Avots: epale.ec.europa.eu
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem:
Mērķtiecīga kolektīva vadīšana, ieviešot digitālās pārmaiņas
PASNIEDZĒJI:
Artūrs Pētersons, Arvils Stikuts, Dzintars Koknēvičs
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
- Jauno tehnoloģiju pielietošanas plusi un mīnusi;
- Darbinieka aizsargreakcijas, saskaroties straujām tehnoloģiskām izmaiņām;
- Metodes darbinieku motivēšanai apgūt jaunas digitālo tehnoloģiju jomas;
- MI-Change modelis mērķtiecīgai pārmaiņu ieviešanai;
- Digitālo rīku aktīva izmantošana komunikācijai ar darbiniekiem;
- Microsoft Teams pielietošana attālinātai komunikācijai ar darbiniekiem;
- Digitāla interešu grupu komunikācijas organizēšana, izmantojot WhatsApp funkcionalitāti;
- Digitālie rīki vadītāja un darbinieku laika plānošanai;
- Digitālo un klātienes komunikācijas kanālu koordinēšana darbinieku vadīšanai;
- Distances attīstības risinājumu pielietošana darbinieku digitālā brieduma paaugstināšanai.
Uzņēmējdarbības procesu digitalizācija
VIEGLĀS RŪPNIECĪBAS UZŅĒMUMU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta līdz 2026.gada 30.aprīlim
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@atci.lv
Projekta investīcijas mērķis ir nodrošināt Latvijas Republikā reģistrētus sīkos (mikro), mazos, vidējos un lielos komersantus ar digitālajām, robotizācijas un automatizācijas pamatprasmēm, digitālo pārveidi un digitālajām inovācijām, tai skaitā prasmēm, kas sekmētu eksporta veicināšanu, augsta līmeņa digitālās pārvaldības pamatprasmēm uzņēmumu vadības līmenī un prasmēm digitālo tehnoloģiju izmantošanai dažādos uzņēmējdarbības procesos.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansiālu atbalstu.
Projekta sākotnējās kopējās attiecināmās izmaksas ir EUR 1 134 000, t.sk. plānotais Atveseļošanas fonda atbalsts – EUR 567 000.
Publikācijā paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.