Jaunumi no VRUA digitālo prasmju apmācību projekta, oktobris 2024
Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts.
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Kā tu pret tekstilu, tā tekstils pret tevi!
Ar saukli “Kā tu pret tekstilu, tā tekstils pret tevi!” uzņēmums “Zaļā josta” aicina vērst uzmanību aktuālajam tekstila pārstrādes jomā. Tekstila pārstrāde Latvijā kļūst arvien populārāka un ne velti – Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2018/851, kas pieņemta 2018. gada 30. maijā un ar kuru grozīta Direktīva 2008/98 par atkritumiem, paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra Eiropas Savienības dalībvalstīm būs jānodrošina tekstilizstrādājumu dalīta savākšanas sistēma. Līdz ar to, jau iepriekš tika ziņots, ka Latvijā tekstilizstrādājumu apsaimniekošana stājas spēkā 2024. gada 1. jūlijā, ko regulē Dabas resursu nodokļa likums.
Tekstils, kas ir lietojams, labā stāvoklī un bez bojājumiem, tiek nodots tālākai lietošanai. Tekstils, kas nav bojāts un ir derīgs, tiek nodots apģērbu otrreizējai pārstrādei. Tekstils, kas nav derīgs otrreizējai pārstrādei, tiek norakts atkritumu poligonā. Tehnoloģijas, kas ļauj tekstilu savākt, šķirot un pārstrādāt, attīstītās, kas, savukārt, nodrošina kvalitatīvu tekstila nozares ilgtspēju.
Attīstītu tehnoloģiju un inovatīvu kvalitātes vadības metožu ieviešana, sakārtota dokumentu plūsma uzņēmumā, sekojot atbilstoši vispārpieņemtiem pasaules standartiem, kā arī darbinieku atbildība un pienākumu sadalījums uzņēmumā veicina samazinātu atkritumu daudzumu, ieviešot jaunus materiālu aprites pasākumus un mazinot ekonomikas ietekmi uz vidi un oglekļa pēdas nospiedumu.
Avots: zalajosta.lv
Apmācības uzņēmumā ir efektīvas tikai, ja tiek pareizi organizētas!
Intervijā piedalās:
Normunds Reips
SIA “LEILANDS UN PUTNIS”
Biznesa konsultants, treneris
Kāda ir Jūsu pieredze vieglās rūpniecības nozarē?
Es esmu Normunds Reips, ar uzņēmumiem strādāju jau vairāk kā 20 gadu, esmu biznesa konsultants un treneris, konsultēju dažādu standartu, apmācību, treniņu jautājumos. Pieredze ir diezgan plaša, specializējos aptuveni 3-4 nozarēs. Vieglās rūpniecības nozarē man ir aktīvi četri uzņēmumi, ar kuriem sadarbojos.
Kāpēc vieglās rūpniecības nozarē ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Bez apmācībām nevar! Kādreiz, studējot pusvadītāju ražošanu, bija aktuāls tāds Mūra likums, kas attiecas tieši uz pusvadītājiem. Īsajā versijā tas skan šādi: katrus divus gadus dubultojas pusvadītāju elementu skaits uz vienu pusvadītāju kvadrātcentimetru. Šobrīd šis Mūra likums ir kļuvis eksponenciāls, to attiecina ne tikai uz pusvadītājiem, bet gan arī uz visu cilvēces attīstību. Tas nozīmē, ka katru pusgadu, katru gadu vai pat mēnesi mainās prasības, noteikumi, tehnoloģijas. Ja agrāk pietika ar augstskolas pabeigšanu, lai uzskatītu, ka esam speciālisti, kas var strādāt vairākus gadus vienā un tajā pašā veidā, vienā nozarē, vienā uzņēmumā, tad šodien mums arvien ir jāapgūst kas jauns, jo situācija mainās strauji.
Kā uzņēmumā pareizi organizēt apmācības?
Apmācības nestrādā! Apmācības nestrādā, ja tās ir vienas pašas. Apmācību gadījumā ļoti svarīgi ir četri punkti jeb četri posmi.
Sākumā ir svarīgi definēt, kas īsti ir jāmācās. Manā pieredzē ir bijis gadījums, kad pārdevējam, kurš strādā ar Zviedriju, neveicas pārdošana. Šķistu, ka ir jāapgūst pārdošana, bet izrādās, ka pārdevējam ir problēmas ar zviedru valodu, kas īstenībā ir pats svarīgākais. Kā saprotam, ir būtiski definēt to precīzo apmācību tēmu, kuru vajag trenēt.
Otrais posms ir pats treniņš. Jāspēj ne tikai mācīties vai klausīties, bet arī vingrināties, mēģināt, pārbaudīt, attīstīties.
Trešais posms ir sekojoša kontrole, kā jaunās zināšanas un prasmes tiek pielietotas praksē.
Ceturtais posms ir ļoti vienkāršs. Mācīties vajag vismaz reizi pusgadā, jo iepriekš ir pierādījies tas, ka mēs iegūtās zināšanas pielietojam ne vairāk kā pusgadu. Tādēļ ik katru pusgadu būtu jēga mācīties kaut vai to pašu, jo no 10-15 jaunām atziņām apmācību procesā pielietotas tiek tikai divas trīs. Turklāt pārņemta praksē tiek tikai viena no apgūtajām divām trim atziņām. Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties!
Kā nozare mainās informācijas tehnoloģiju iespaidā un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Ar esošajiem digitālajiem risinājumiem var apgūt zināšanas un izstrādāt risinājumus, kā mēs izmērām, cik efektīvs ir darbinieks un visi uzņēmuma procesi, un kā dotajā brīdī strādā mūsu uzņēmums. Ir jāzina uzņēmuma statuss, vai tas izpilda plānu, vai ir priekšā tam, vai kavē plānu, cik daudz resursu ir nepieciešams, lai paspētu izpildīt pasūtījumus laikā. Šo visu var kontrolēt ar digitālajiem risinājumiem.
Šobrīd ir divi būtiskākie resursi, kurus ir grūti papildināt – laiks un darbinieki. Zinām, ka darbiniekus nopirkt, pārpirkt vai apmācīt ir laikietilpīgi un dārgi. Mūsdienās ir ienākuši dažādi digitālie risinājumi, kuri aizvieto darbiniekus. Arī vieglajā rūpniecībā ir dažādas gudras iekārtas, kas aizvieto darbinieci, viņas vietā izšujot kādus sarežģītus paņēmienus vai tieši otrādi, izrādās, ka visgrūtāk ir nošūt taisnu vīli. Tātad šie digitālie risinājumi tiek ieviesti ne tikai pašās tehnoloģijās, bet arī, kā jau minēju, dažādās uzskaites, pasūtīšanas vajadzībās, kuru trūkums rada lielas problēmas.
Kādas aktualitātes gaidāmas vieglās rūpniecības nozarē nākotnē?
Šobrīd daudziem uzņēmumiem, tas nav nekāds noslēpums, nav viegli. Ir apstājušies esošie noieta tirgi un aktīvi tiek meklēti jauni tirgi. Lai ieietu šajos jaunajos tirgos, ir jāizpilda dažādas šo tirgu dalībnieku vai pircēju prasības. Gribētu minēt attiecībā uz Latviju tādus eksotiskus standartus, kā SA 8000 – sociālās atbildības standartu, kā arī mūsdienu jauno “reliģiju” – sustainability (no angļu – ilgtspēja). Ja iedziļinās šajos standartos, to prasības ir ļoti loģiskas un normālas. Tas, kas uzņēmumiem rada grūtības, ir grūti lasīt standartu un saprast, kas tajā ir domāts. Šajā sakarā mūsu apmācības veic tulka funkciju, skaidrojot uzņēmumiem, kas ir domāts zem katra standarta punkta, kādā veidā to var izpildīt, kā var uzskaitīt, pierādīt un sertificēt uzņēmumu, lai tas varētu darboties jaunajos ārvalstu tirgos.
Hakatons jeb tehnoloģiju maratons – vide eksperimentiem un ideju radīšanai
“Latvijas ambīcijas ir kļūt par draudzīgāko valsti uzticama mākslīgā intelekta ieviešanā. Hakatoni ir nozīmīgi šīs ambīcijas īstenošanā, jo sniedz drošu vidi eksperimentiem un ideju radīšanai, veicinot straujāku inovatīvu risinājumu rašanos īsā laika posmā. Izmantojot vienotas platformas, dažādu jomu speciālisti var sadarboties, radīt un testēt jaunas idejas. Pašlaik veidojam iespējas šo ideju attīstībai un ieviešanai arī valsts pārvaldē, tostarp prototipu izveidei, izmantojot valsts programmu «Digitālā akadēmija». Tiks veidota arī programma mākslīgā intelekta inovāciju mērķtiecīgai ieviešanai valsts sektorā,” par hakatonu realizēšanu dalās Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols.
Avots: epale.ec.europa.eu
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem:
Industrija 4.0 – Digitālā ražošana
PASNIEDZĒJS:
Aleksejs Romanovs
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
- Industrija 4.0 (I4.0) – jauns industriālās revolūcijas posms (savienojamība, automatizācija, mašīnmācīšanās un reāllaika dati).
- Četri galveni I4.0 principi.
- Digitālās vērtības radīšana.
- Seši digitālās transformācijas posmi.
- Tehnoloģiju brieduma novērtējums.
- Tirgus brieduma un resursu pieejamības novērtējums.
- Finanšu novērtējums.
- Digitālo kompetenču centra vieta, loma un funkcijas.
- Digitālās stratēģijas pamatprincipi.
- Izmaiņu vadība.
- Digitālā produkta labuma noteikšana.
Mācību plāna sastādīšana
VIEGLĀS RŪPNIECĪBAS UZŅĒMUMU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@atci.lv