Jaunumi no VRUA digitālo prasmju apmācību projekta, marts 2025
Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts.
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Nākotnes mārketings šodien: Kā AI maina digitālā mārketinga spēles noteikumus
Šā gada 24.-28.februārī norisinājās Vidzemes inovāciju nedēļa, kurā ik gadu Vidzemes plānošanas reģions izceļ kādu ar inovācijas attīstību saistītu tēmu, lai rosinātu jaunas idejas gan publiskās pārvaldes, gan uzņēmējdarbības sektoros. Šī gada tēma ir uzdrīkstēšanās – inovāciju un zinātniskās attīstības dzinējspēks.
Digitālā mārketinga aģentūras “New Black” dibinātājs un radošais vadītājs Artūrs Mednis ir viens no vadošajiem jauno mediju un digitālā mārketinga ekspertiem Latvijā ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi komunikācijas nozarē; viņš vadīja praktisku un izglītojošu semināru “Nākotnes mārketings šodien: Kā AI maina digitālā mārketinga spēles noteikumus”.
Seminārā tika apvienota teorija ar praktiskiem piemēriem, lai ne tikai izprastu mākslīgā intelekta (MI) sniegtās iespējas, bet arī iemācītos tās izmantot savā darbā. Šis seminārs sniedza ieskatu, kā saglabāt konkurētspēju strauji mainīgajā digitālajā vidē, kā MI transformē digitālo mārketingu, kādas ir galvenās tendences, kādi ir izaicinājumi un riski, strādājot ar MI, kādi ir lielie valodu modeļi (LLM) un kā tos pielietot ikdienas darbā, kā izmantot MI, lai radītu efektīvāku, precīzāku un personalizētāku saturu.
MI maina digitālā mārketinga spēles noteikumus, tādēļ jau šodien ir ārkārtīgi vērtīgi zināt un izmantot MI inovatīvās iespējas!
Avots: innovation.vidzeme.lv
Vieglās rūpniecības nozarē svarīgi saglabāt visas prasmes, apvienojot tradicionālo roku darbu ar modernām tehnoloģijām
Intervijā piedalās:
Ulrika Naumova
Rīgas Stila un modes tehnikums
Direktore
Kāda ir Jūsu specializācija vieglās rūpniecības nozarē?
Es esmu Ulrika Naumova, Rīgas Stila un modes tehnikuma direktore. Rīgas Stila un modes tehnikums nu jau 60 gadus apmāca jaunos speciālistus tērpu izgatavošanas jomā – vai tie būtu tērpu izgatavošanas un stila speciālisti, vai tie būtu tērpu modelēšanas un konstruēšanas speciālisti, visas šīs kvalifikācijas vai to daļas ir iespējams apgūt Rīgas Stila un modes tehnikumā. Un ne tikai – mēs piedāvājam apgūt dažādus kursus.
Kāpēc vieglās rūpniecības nozarē strādājošajiem ir svarīgi pastāvīgi mācīties?
Man šķiet, ka patstāvīga un pastāvīga savu prasmju un kompetenču pilnveide šobrīd darba tirgū ir neatņemama katra darbinieka darba dzīves sastāvdaļa. Pavisam noteikti es varu teikt, ka tā ir arī neatņemama kompetence, ko darba devējs ļoti augstu vērtē katrā darbiniekā.
Kādas kompetences vieglās rūpniecības nozarē ir svarīgākās vadības līmenī?
Tieši vadības līmenī es izdalītu kompetences vairākās daļās. Viena, kas ir vērsta tieši uz vadītāju un atbildētu uz jautājumu “es” – kā es, vadītājs, spēju vadīt un attīstīt savas prasmes un kompetences, kā es spēju atjaunot savu resursu, kāds ir mans atbalsta loks, vadot uzņēmumu vai komandu.
Nākamā sadaļa būtu vērsta uz sabiedrību un risinātu jautājumu par komunikāciju ar citiem. Tā būtu komunikācija gan ar darbiniekiem, gan ar sabiedrību uz ārpusi. Tās ir kompetences, kas ļauj stāstīt par uzņēmumu, uzņēmuma mērķiem, plānotajiem rezultātiem.
Kompetence, kas ir balstīta uz rezultātu, un iekļauj visas spējas, kas vadītājam ir nepieciešamas, lai mērķtiecīgi strādātu uz rezultātu sasniegšanu ne tikai šodien, bet arī ilgtermiņā, lai nospraustu tādus mērķus, kas ir reāli un sasniedzami.
Sadaļā par attīstību, es domāju, ka vadītājam ir būtiskas kompetences, kas liek domāt ilgtermiņā – gan plānojot uzņēmuma attīstību, gan veicinot uzņēmuma inovācijas, gan domājot par darbaspēka attīstību un spējām.
Katrā ziņā jebkuram vadītājam, arī šajā tērpu izgatavošanas jomā, es gribētu teikt, ka ir būtiski neskriet pārāk strauji pretī inovācijām un digitalizācijai, jo mums ir jāapzinās mūsu darbinieku spējas un kapacitāte, un, protams, arī vēlme mācīties jaunas prasmes un iemaņas. Nepietiks vien ar vadītāja mērķi vai motivāciju ieviest digitālas prakses uzņēmumā, digitālus risinājumus vai ļoti modernas iekārtas, būs nepieciešama arī darbinieku kvalifikācija konkrētu darbību izpildei.
Kāda loma digitalizācijai ir vieglās rūpniecības nozarē?
Pavisam noteikti digitalizācijai ir vieta būt, ir vieta integrēt un ieviest jaunas ierīces, metodes un, iespējams, arī mākslīgo intelektu, bet vēlreiz vēlos uzsvērt, ka mums ir jārēķinās ar mūsu darbaspēka kapacitāti, ne tikai ar mūsu augsto mērķi digitalizēt visu, ko var digitalizēt. Katrai digitalizācijai ir jānotiek ar konkrētu mērķi, izvērtējot arī mūsu spēju to jēgpilni ieviest un īstenot.
Katrā ziņā mēs redzam, ka darba tirgū ir vieta un pieprasījums visa veida prasmēm un iemaņām gan tradicionālajā rokdarbu pieejā, kurā tērpu izgatavošana notiek tikai ar rokām no sākuma līdz beigām, gan veidojot tērpa modelēšanu un konstruēšanu digitālā formā. Tātad visām prasmēm ir vieta būt un, apvienojot tradicionālo un moderno pieeju, Rīgas Stila un modes tehnikums praktizē izglītības standarta apguvi gan pēc 9.klases, gan pēc 12.klases, kā arī piedāvā dažādus kursus.
Intervijā piedalās:
Ilona Cinīte
Rīgas Stila un modes tehnikums
Direktores vietniece praktisko mācību un darba vidē balstīto mācību darbā
Kāda ir Jūsu pieredze vieglās rūpniecības nozarē?
Es esmu Ilona Cinīte, Rīgas Stila un modes tehnikuma direktora vietniece praktisko mācību un darba vidē balstīto mācību darbā, kā arī esmu šīs izglītības iestādes absolvente, man ir divas izglītības apģērbu izgatavošanas jomā. Šajā izglītības iestādē esmu ieguvusi drēbnieka kvalifikāciju, citā izglītības iestādē – konstruktora-modelētāja kvalifikāciju. 15 gadus esmu šeit strādājusi par skolotāju un mācījusi šūt, konstruēt un modelēt.
Kādas aktuālākās informācijas tehnoloģijas tiek ieviestas vieglās rūpniecības nozarē un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?
Pasaulē jaunās tehnoloģijas tiek ieviestas salīdzinoši strauji, savukārt Latvijā šie procesi notiek nedaudz lēnāk. Svarīgi to izmantošanu iekļaut mācību procesā. Tehnikumā mēs apgūstam Adobe Illustrator programmatūru modulī Tehniskā zīmēšana. Jaunieši datorsistēmās apgūst vīļu un mezglu tehniskos zīmējumus, esam iegādājušies licenci GRAFIS CAD digitālai 2D apģērbu konstruēšanai un modelēšanai, kā arī licenci VSticher 3D vizualizēšanai, apģērbu simulācijai un virtuālai apģērbu pielaikošanai. Tehnikumā ir 4 aprīkotas datorklases, kurās jaunieši var apgūst tehnisko zīmēšanu Illustrator programmā, viena datorklase ir speciāli aprīkota ar digitālu ekrānu un programmatūru apģērbu digitālai konstruēšanai un projektēšanai.
Kāds ir mācību ieguldījums vieglās rūpniecības nozares attīstībai nākotnē?
Protams, digitalizācijai ir liela nozīme, pašlaik notiek pāreja un fiziskos procesus pakāpeniski aizstāj digitālie un automatizētie.
Savukārt uzņēmumiem ir nepieciešami arī darbinieki, kas spēj izprast procesus kopumā, nevis tikai veic šauri specifisku darbību, kas pārvalda dažādas programmas, spēj saskatīt nepilnības sistēmā un piedāvāt risinājumus to novēršanai, piedalās uzņēmuma produktivitātes paaugstināšanā un turpina profesionāli pilnveidoties.
Videi draudzīgas ražošanas attīstība – ilgtspēja un ekoloģiskie risinājumi. Patērētāji aizvien vairāk pieprasīs ilgtspējīgus un ētiski ražotus apģērbus, otrreiz pārstrādātus un bioloģiski noārdāmus materiālus, tāpēc mazināsies atkarība no ātrās modes.
23. janvārī Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas OECD Izglītības inovācijas un pētniecības centrs CERI publicēja ziņojumu “Izglītību ietekmējošās tendences 2025” (Trends Shaping Education 2025), kas atspoguļo globālās tendences izglītībā: “Progresīvās tehnoloģijas, tostarp mākslīgais intelekts, lietu internets un virtuālā realitāte, jau maina to, kā mēs strādājam, mācāmies un sazināmies. Lai gan ir daudz bažu par darbvietu pārvietošanu, datu privātumu, vienlīdzību un garīgo veselību, šo tehnoloģiju mērķis veicināt labklājību un pārveidot tik dažādas jomas kā lauksaimniecība, transports, medicīna un kultūra veicina ieguldījumus un inovācijas.”
Avots: www.oecd.org
Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem:
Mākslīgā intelekta rīku lietošana efektīvākam darbiniekam
PASNIEDZĒJS:
Valters Slava
APMĀCĪBU KURSA SATURS:
- Īss ievads par mākslīgā intelekta vēsturi un tehnoloģisko attīstību;
- Galveno terminu skaidrojums;
- Ieskats populārākajos bezmaksas pieejamajos rīkos (Chat GPT, MS Copilot, Gemini);
- Kā efektīvi izmantot mākslīgā intelekta rīkus un servisus, lai šie rīki sniedz vēlamo rezultātu;
- Kopīgu piemēru veidošana ar grupas dalībniekiem.
Kiberdrošības un tās specializācijas apmācības
VIEGLĀS RŪPNIECĪBAS UZŅĒMUMU ASOCIĀCIJA
Piedāvā apmācību projektu
“Vieglās rūpniecības un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/005
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta līdz 2026.gada 30.aprīlim
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@atci.lv
Projekta investīcijas mērķis ir nodrošināt Latvijas Republikā reģistrētus sīkos (mikro), mazos, vidējos un lielos komersantus ar digitālajām, robotizācijas un automatizācijas pamatprasmēm, digitālo pārveidi un digitālajām inovācijām, tai skaitā prasmēm, kas sekmētu eksporta veicināšanu, augsta līmeņa digitālās pārvaldības pamatprasmēm uzņēmumu vadības līmenī un prasmēm digitālo tehnoloģiju izmantošanai dažādos uzņēmējdarbības procesos.
Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda finansiālu atbalstu.
Projekta sākotnējās kopējās attiecināmās izmaksas ir EUR 1 134 000, t.sk. plānotais Atveseļošanas fonda atbalsts – EUR 567 000.
Publikācijā paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija.